МАРБО
ПРИЈАТЕЛ НА ТВОЈАТА КОСА

 
 
 
 

лосион

 
 
 
 
 
Со жолта линија е 100% природен препарат против опаѓање на косата. Тестиран е и потврден како успешно средство за јакнење на коренот на косата. Едноставен за употреба, брзо обезбедува видливи резултати во спречување на прекумерното опаѓање и јакнење на коренот на косата.
 
 
 
 
 
 
 

шампон

 
 
 
 
 
Единствен спој на лековити билки. Спречува мастење на косата, првут, чешање на кожата на главата. Го спречува прекумерното опаѓање и ја згуснува проретчената коса. МАРБО 03 е и класично средство за хигиенско миење на косата, а многу корисници останале верни на овој Шампон од првата употреба до денес.
 
 
 
 
 
 
 

активатор

 
 
 
 
 
100% природна формула за лечење на заболувања alopecia areata (опаѓање на косата на печати). Го активира растењето на нова коса на оголените места. Успешен е за сите облици на alopecia areata од најблаги, со еден или повеќе печати, до alopecia areata totalis (потполно губење на косата).
 
 
 
 
 
 
 
 
 

МАРБО 100% ПРИРОДНИ ПРЕПАРАТИ ЗА ПОВТОРНО РАСТЕЊЕ НА КОСАТА

 
 
 
 
marbo-proizvodi-za-nas
 

Добре дојдовте на страницата Марбо!

 
Ви ја претставуваме Марбо колекцијата за 100% природна нега на косата.
Препаратите се направени од 100% чисти билни екстракти кои имаат моќно дејство и многу брзи и видливи резултати.
Поддржани од дерматолозите, производите Марбо се присутни веќе 30 години во EX – YU, сега и во Македонија!

 
 
 
marbo-yellow
 
 
 

лосион

 
 
 
lp1
 
 
 
lp2
 
 
 
 
 
 
Состав: Aqua (Планинска вода), Alkohol(Алкохолен раствор), Rosmarinus Officinalis(Рузмарин), Urtica Dioica (Коприва), SalviaOfficinalis (Жалфија), Juglans Regia (Орев),Allium Sativum (Лук), Matricaria Chamomilla(Камилица), Betula Alba (Бреза), Salix Alba(Бела врба), Arctium Lappa (Чичок), HederaHelix (Бршлен).
 
 
 
НАЧИН НА УПОТРЕБА:
Се нанесува 15-30 минути пред миење на косата, со нежно масирање низ скалпот. Потоа, косата се мие со Марбо шампон. Овој процес треба да се повтори според индивидуалните потреби за миење на косата.Со користењето на Марбо Лосионот доаѓа до целосно закрепнување на косата, што резултира со здрави и силни фоликули, ослободени од вишок маснотии; на тој начин се запира кршењето и паѓањето на косата, што придонесува за нејзино видливо зајакнување.
 
 
 
 
Марбо лосионот е 100% природен лек против силно опаѓање на косата кој многу брзо го запира нејзиното опаѓањето, без оглед на причините за опаѓањето.
Едноставен за употреба, дава видливи резултати во најкус можен рок, што е потврдено од десет годишно дерматолошко искуство и е најефикасен кога се комбинира со шампон МАРБО 03.

Се препорачува за разни проблеми со косата и тоа:
  • првут, многу мрсна коса,
  • себореичен дерматитис, чешање на косата
  • ретка и слаба коса,
  • хормонални причини за губење на косата (болест на тироидната жлезда, цистични јајници, бременост ...),
  • повремено сезонско опаѓање на косата,
  • цитостатична терапија и зрачење,
  • за коса оштетена од хемиски третмани ...
 
 
 
 
 
marbo-green
 
 
 

шампон

 
 
 
lp1
 
 
 
lp2
 
 
 
 
 
 
Состав: Aqua (Планинска вода), SodiumLaureth Sulfate, Cooamidopropyl Betaine, Citrus(Лимон), Rosmarinus Officinalis (Рузмарин),Urtica Dioica (Коприва), Salvia Officinalis(Жалфијa), Juglans Regia (Орев), Hedera Helix(Бршлен), Matricaria Chamomilla (Камилица),Betula Alba (Бреза), Salix Alba (Бела врба),Arctium Lappa (Чичок), Allium Sativum (Лук).
 
 
 
НАЧИН НА УПОТРЕБА:
Шампонот треба да се протресе пред употреба; неопходно е да се шампонира косата двапати; по втор пат, формираната пена треба да се остави да дејствува 1-3 минути, потоа косата се плакне со млака вода.Косата треба да се мие по потреба. Во случај на секојдневно миење на косата, доволно е само еднаш да се нанесе шампонот на косата и да се остави формирана пена да дејствува.
 
 
 
 
Марбо Шампонот со билни честички е уникатен спој на специјално избрани лековити билки; се користи против опаѓање на косата.Активните состојки на копривата, богати со витамини и минерални соли, ја стимулираат циркулацијата и го обновуваат коренот на косата.Екстракти од коприва и рузмарин, го регулираат лачењето на себум, спречуваат мастење и го намалуваат чешањето и иритацијата на скалпот. За посилни форми на себороичен дерматитис и првут, во комбинација со Марбо шампонот се препорачува и Марбо лосион.Со нивната редовна употреба, се гарантира дека ќе се изгубат сите форми на првут, хроничен дерматитис, црвенило и чешање на скалпот.Марбо Шампонот ја зајакнува тенката и ретка коса, а во многу случаи, особено кај жените, придонесува за нејзино постепено згуснување. Во исто време, Марбо Шампонот е класично средство за миење на косата, на кој многу корисници му останале лојални уште од првата употреба; исто така, Марбо Шампонот се препорачува како превентивно средство за нега на природна и обоена коса. Неговата ефикасност е потврдена со испитувањата направени во Марбо дерматолошките ординации.
 
 
 
 
 
marbo-red
 
 
 

активатор

 
 
 
lp1
 
 
 
lp2
 
 
 
 
 
lp1
 
 
 
lp2
 
 
 
 
 
 
Состав: Aqua (Планинска вода), Alkohol(Алкохолен раствор), Rosmarinus Officinalis(Рузмарин), Urtica Dioica (Коприва), SalviaOfficinalis (Жалфија), Juglans Regia (Орев),Allium Sativum (Лук), Matricaria Chamomilla(Камилица), Betula Alba (Бреза), Salix Alba(Бела врба), Arctium Lappa (Чичок), HederaHelix (Бршлен).
 
 
 
НАЧИН НА УПОТРЕБА:
Марбо Активаторот се промучкува пред секоја употреба, се нанесува на проредените и оголени места, два пати дневно со благо масирање додека потполно не се упие во кожата на главата.
Должината на трање на третманот зависи од клиничката слика. Подолг период на употреба на Марбо Активаторот во процесот на лечење, не предизвикал несакани ефекти. Можат да го користат и деца.
 
 
 
 
Направен е со 100% природна (фамилијарна) формула која го активира растењето на нова коса на проретчените и оголените места. Успешен е за сите облици на алопеција од најблаги, па се до alopecia totalis (потполно губење на косата). Со редовната употреба на Марбо Активаторот многу брзо доаѓа до згуснување на деловите каде е проредена косата, а постоечката коса станува уште поцврста и поздрава.
Потврдено е дека Активаторот Марбо е еден од најефикасните природни препарати во светот за лекување на Аalopecia areata, а примената во комбинација со Марбо Шампонот дава успешни резултати.

Ефикасноста на „Марбо Активаторот“ е клинички тестирана кај пациенти кои биле заболени од разни форми на Алопеција Ареата, бенигни форми, офијази, како и од тотална (малигна) форма. Под надзор на лекари специјалисти во канцелариите Марбо дерматолошките ординации, беа извршени испитувања и прегледи во период од 1992 до 1998 година; испитувањата вклучиле 437 пациенти од двата пола дијагностицирани со различни форми на алопеција: бенигната форма е дијагностицирана во 376 случаи (86,04%), ophyasis во 54 случаи (12, 36%) и тотална (малигна) алопеција во 7 случаи (1 , 60%)

 
 
 
 
Марбо Активаторот, Марбо лосионот и Марбо шампонот се уникатни природни препарати во светот кои со едноставна употреба ја враќаат изгубената коса во многу висок процент. За разлика од современите медицински производи што се користат за третман на разни проблеми со губење на косата, со бројни несакани ефекти, контраиндикации и интеракции со други медицински производи, Марбо препаратите за повторно растење на косата се целосно природни и безбедни за употреба, не се токсични и не реагираат во комбинација со други лекови, можат да ги користат и деца.
 
 

Алопеција ареата

 
 
Алопеција ареата се карактеризира со опаѓање на косата во кругови (на едно или повеќе места). Тие се со различен дијаметар, обично локализирани на капилициум, а понекогаш, но поретко, на некој друг дел од телото (веѓите, брадата, мустаќите, рацете или нозете). На рабовите на заболеното место кожата лесно се влече.
 
 
 
 
 
 
 
 
team member 1
 
 
 
Причини

Причините за алопеција ареата не се познати. Иако многу случаи настанале после интензивен емоционален стрес, досега не е (докажано дека стресот предизвикува алопеција ареата) егзактно докажана патогенезата на алопеција ареата предизвикана од стрес. До пред околу десет години, сите случаи на алопеција ареата беа испитувани со фокус (стоматолошки фокус, хроничен тонзилитис и синузитис). Со најновите истражувања, на причините скоро и да не им се придава значење. Алопеција ареата може да се регистрира кај повеќе членови на исто семејство (... Прочитај повеќе
 
 
 
 
Клиничка слика

Алопеција ареата се карактеризира со ненадејна појава на ограничени кружни и овални алопетски региони со различни големини. Бројот на овие кругови е различен и варира, од еден до неколку. Ако тие периферно се прошират, тие можат да покриваат поголема површина на капилацијата. Ако има повеќе погодени области што се шират, тогаш може да дојде до нивно меѓусебно спојување и формирање поголема површина без влакна со неправилен облик, или ретко и до тотална алопција ареата која најчесто се забележува на капилацијата. Површината без ... Прочитај повеќе
 

ОПАЃАЊЕ НА КОСА

 
 
Еден од најчестите, не само естетски, туку и здравствени проблеми на современиот човек е зголеменото и енормно опаѓање на косата и истенчување на влакното, што напредува во алопеција.
Постојат различни видови на опаѓање и различни причини кои предизвикуваат губење на косата, но она што тие го имаат заедничко е многу бавно закрепнување на влакното, како и појава на видливи резултати.
 
 
 
ispadanje-kose
 
 
cesalj
 
 
 
 
Губење на косата - Причини и третман

Нормалниот циклус на растење на косата трае околу 2-3 години (анагена фаза). Секоја коса расте околу 1 см месечно во текот на оваа фаза. Во секој момент околу 90% од косата на темето расте, а 10% е во фаза на мирување (телогена фаза). По 3-4 месеци, влакната што биле во фаза на мирување испаѓаат а на нивно место расте нова коса. Зголемено опаѓање на косата може да се појави во сите возрасти кај деца, жени и мажи.

Причини за паѓање на косата


Повеќето луѓе губат 50-100 влакна секој ден. Бидејќи на главата има околу 100 000 влакна, паѓањето е скоро незабележително. Постепеното истенчување на косата се смета за нормален дел од стареењето. Може да се појави како последица на друга болест: неколку месеци по основната болест, операција, породување, хормонални нарушувања (тироидни хормони, тестостерон, естроген), воспаление на забите, воспаление на внатрешните органи, анемија.

Лоша исхрана - недоволно внесување на одредени аминокиселини (цистеин, метионин), железо, бакар, цинк, некои витамини може да доведат до недостаток на супстрат за формирање на влакна.

Медицински третмани - хемотерапија и зрачење (радиотерапија) може да доведат до опаѓање на косата. По третманот, косата почнува повторно да расте.

Многу жени 3 месеци после породување приметуваат зголемено опаѓање на косата, што е хормонално условено. Коста повторно почнува да расте кога хормоните ќе се вратат во рамнотежа.

Некои лекови предизвикуваат опаѓање на косата (антикоагуланси, орални контрацептиви, антидепресиви, ретиноиди).

Габични инфекции на скалпот може да предизвикаат паѓање на косата. Исто така, паѓањето на косата може да биде симптом на друга болест, на пр. лупус, анемија, па затоа треба да му се придаде важност.

Привремено губење на косата

• Губење на косата во печати (алопеција ареата) - Губењето на косата се јавува во мали кругови. Обично има неколку вакви печати на темето, но може да се прошири и на други делови од телото. Косата повторно расте, но губењето на косата во печати може да се појави повторно подоцна во животот. Овој вид губење на косата може да биде поврзан со автоимуни заболувања, тироидната жлезда, генетска предиспозиција.

• Рамномерно паѓање на косата - Ненадејно доаѓа до опаѓање на косата на целата површина на скалпот, а се приметува во вид на поголеми количини на влакна кои остануваат на четката после чешлање или во сливникот после миење на косата од вообичаеното. Овој вид опаѓање се јавува кога има нарушување во нормалниот циклус на растење на косата (емоционални шокови, физички стрес, ненадејни промени во телесната тежина, смрт на блиски, по операција и тешка болест, недостаток на одредени хранливи материи). Неколку месеци по корегирањето на причината што довела до губење на косата, доаѓа до повторно растење на косата.

• Хормонални промени - бременост, породување, прекинување на таблети за контрацепција, појава на менопауза, зголемена активност на тироидната жлезда. Кога е зголемено формирањето на тестостерон во организмот, слабеењето на косата се јавува по целата површина на скалпот.

 
 

30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

 
10 ГОДИНИ ТЕСТИРАЊЕ И СЛЕДЕЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ТИМ НА ДЕРМАТОЛОЗИ ВО МАРБО ДЕРМАТОЛОШКИТЕ ОРДИНАЦИИ (Белград, Нови Сад, Суботица). Преку 10.000 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ. ПОВЕЌЕ ОД 10 ГОДИНИ БАРАНИ И ПРИЗНАТИ ВО СВЕТОТ - МАРБО ПРОИЗВОДИ.
 
 
Gordana_Kukamala
 
Д-р ГОРАНА КУКА
специјалист за пластична хирургија, субспецијалист за трансплантација на коса
 
 
 
Како ги запознавте производите на МАРБО?

Случајно! Бидејќи и јас страдам од сезонско опаѓање на косата, отидов во аптека во Белград и го побарав шампонот за губење на косата што го користев до тогаш. Љубезиот аптекар во аптеката ми предложи да го пробам Марбо. Бев скептична околу промената, но кога го погледнав составот на шампонот, моите сомнежи исчезнаа, а по првото миење на косата, знаев дека шампонот е одличен.
Оттогаш редовно ги користам Марбо Лосионот и Марбо Шампонот, како и моите пријатели и колеги.
Често се шегуваме во ординацијата и велиме: „Тоа не сум јас, тоа е мојот Марбо“, како во онаа реклама.

Кога мислите дека може да се користат производите на Марбо?

Тие станаа основна нега на сите мои пациенти. Тие се исто така превенција на опаѓање на косата ако некој е склон на опаѓање на косата (генетски, сезонски, стретогени). Најчесто советувам да ги комбинирате Mарбо Лосионот и Марбо Шампонот за подобар ефект.Составот на производот е сосема природен, и секогаш сум горда што имаме ваков производ.
Активираторот Марбо кој се користи во третманот на алопеција ареата (опаѓање на косата во кругови) и за раст на нова коса кај сите типови на алопеција (опаѓање на косата), без оглед на причината, покажува се подобри и подобри резултати во мојата пракса.
Задоволни сме што овие производи ги даваме и надвор од нашата држава и им помагаат на луѓето ширум светот во нивната борба против опаѓање на косата.
 
 
 
 
 

ИЗЈАВИ ОД ЗАДОВОЛНИ КЛИЕНТИ

 
 
 
 
 
 
 
 

Имате прашања?контактирајте не!

 
 
*
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ПОБАРАЈ ПОВИК ОД НАС

 
Побарај
 

МАРБО - КОСА

 
 
 
 
 

ПРОДАЖНИ МЕСТА

 
 
 

АПТЕКА МАРИЈА ГАЛЕН ФАРМ СКОПЈЕ

 
Адреса: Мајаковски 3 (кај Броз кафе)
Тел: (02) 3212 760
 
 
 

АПТЕКА САРАФАРМ СКОПЈЕ

 
Адреса: Теодоси Гологанов бр.8 (кај студенстскиот дом Кузман)
Тел: (02) 3220 049
 
 
 

АПТЕКА ДАНЕА СКОПЈЕ

 
Адреса: 16та Македонска бригада бр.18 ( во болницата Ремедика)
Тел: (02) 2603 100
 
 
 

АПТЕКА РЕМЕДИУМ СКОПЈЕ

 
Адреса: ул. Никола Парапунов 3-1 лок.5/1, Карпош 4
Тел: (02) 3075 266
 
 
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА ГТЦ СКОПЈЕ

 
Адреса: Кеј 13-ти Ноември, ГТЦ
Тел. (02) 3220 828
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА ВОДЊАНСКА СКОПЈЕ

 
Адреса: ул. Водњанска 28б
Тел.(02) 3176 444
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА 24/7 БУЊАКОВЕЦ СКОПЈЕ

 
Адреса: бул.Партизански одреди, ТЦ Буњаковец лок.29 /5
Тел. (02) 3117 814
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА ЦЕНТАР СКОПЈЕ

 
Адреса: ул.Васил Главинов
Тел.( 02) 3125 155
 
 
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА БИСЕР СКОПЈЕ

 
Адреса: бул. Јане Сандански 82, ТЦ Бисер лок.23
Тел. (02) 2450 444
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА 24/7 ТОБАКО 2 СКОПЈЕ

 
Адреса: бул Јане Сандански 6 лок.3
Тел. (02) 2466 103
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА КАПИШТЕЦ СКОПЈЕ

 
Адреса: Васил Ѓоргов 1/2
Тел. (02) 3151 977
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА ЦРНИЧЕ СКОПЈЕ

 
Адреса: Востаничка 59
Тел. (02) 2736 254
 
 
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА ЛЕПТОКАРИЈА СКОПЈЕ

 
Адреса: бул.Партизански одреди 62
Тел. (02) 3077 981
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА СОПИШТЕ СКОПЈЕ

 
Адреса: ул.2 бр.11 Сопиште
Тел. (02) 2743 244
 
 
 

АПТЕКА ВИОЛА ТЦ АНТИКО СКОПЈЕ

 
Адреса: бул.Партизански одреди 84
Тел. (02) 3051 805
 
 
 

ВИТАЛ ФАРМ ТЕТОВО

 
ул.Илинденска бб Тетово (во близина на Али Баба)
тел.070 307717

 
 
 
 
 

АПТЕКА БЕЛАДОНА СТРУГА

 
Адреса: ул.Маршал Тито бр.2
Тел. 046 786 750
 
 
 

АПТЕКА БЕЛАДОНА ВЕВЧАНИ

 
Адреса: Вевчани
Тел: 046 794 777

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ГРАДСКА БОЛНИЦА

 
Адреса: Скопје, Центар
Тел: 02 3136280

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ДРАЧЕВО

 
Адреса: ул. Димитрије Чуповски бр.68
Тел: 02 2792000

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - БУЊАКОВЕЦ

 
Адреса: Бул. Партизански Одреди бр.25
Тел. 02 3298504
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ЛЕПТОКАРИЈА

 
Адреса: Бул. Партизански Одреди бр.66а
Тел: 02 3065903

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - БИСЕР (ТОБАКО)

 
Адреса: Бул. Јане Сандански бб лок.5
Тел: 02 2463239

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ТЕТОВО

 
Адреса: ул. Маршал Тито бр.10
Тел:

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - Кавадарци 2

 
Адреса: ул. Пано Мударов 2
Тел. 043 416712
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ТЕТОВО

 
Адреса: ул. Маршал Тито бр.102
Тел: 044 388830

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - П.ВЛАЕ

 
Адреса: ул. Ѓорче Петров бр.1 лок.1
Тел: 02 2050154

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - КУМАНОВО

 
Адреса: ул. Гоце Делчев бр.43
Тел: 031 380060

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - КУМАНОВО 3

 
Адреса: ул. Тоде Мендол бр.26
Тел. 031 446300
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ВОДНО

 
Адреса: ул. Владимир Надзор бр.4
Тел: 02 3109228

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - Ѓ.ПЕТРОВ

 
Адреса: ул. Ѓорче Петров бр.60 Лок.14
Тел: 02 2037761

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ЧЕНТО

 
Адреса: ул. Маџари бб
Тел: 02 2520944

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ЦРНИЧЕ

 
Адреса: ул. Бихачка бр.4
Тел. 02 3216470
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - БУТЕЛ

 
Адреса: ул. Живко Брајковски лок.2-3
Тел: 02 2638742

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ГТЦ

 
Адреса: ГТЦ Трговски Центар лок.492
Тел: 02 3298544

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - АВТОКОМАНДА

 
Адреса: ул. Јани Лукревски бр.3
Тел: 02 3175181

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - К.ВОДА

 
Адреса: ул. Сава Ковачевиќ бр. 42/2
Тел. 02 2771559
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ВЕЛЕС

 
Адреса: ул. Благој Ѓорев бб
Тел: 043 212840

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - МЕДИКА

 
Адреса: ул. Народен Фронт бр.5 Локал 1
Тел: 02 3215600

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ГОСТИВАР

 
Адреса: ул. М.Чедо Филиповски бр.240
Тел: 042 221386

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - СТРУМИЦА

 
Адреса: ул. Гоце Делчев бр.41
Тел. 034 320060
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ГЕВГЕЛИЈА

 
Адреса: ул. Слободан Митров Данко бр.63
Тел: 034 211850

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - КАРПОШ 4

 
Адреса: Бул. Партизански Одреди бр. 88/6
Тел: 02 3064330

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - БИСЕР

 
Адреса: Бул. Јане Сандански бр.24 Локал 6
Тел: 02 2403237

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ЖЕЛЕЗНИЧКА

 
Адреса: Транспортен Центар Скопје
Тел. 02 2465556
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - МАГНОФАРМ

 
Адреса: ул. Маршал Тито бр.45 Кочани
Тел: 033 278088

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - CITY MALL

 
Адреса: СИТИ МОЛ
Тел: 02 3084279

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ОХРИД

 
Адреса: ул. Димитар Влахов бр.59
Тел: 046 200366

 
 
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - БИТОЛА

 
Адреса: ул. Борис Кидрич бб
Тел. 047 202601
 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ПРИЛЕП

 
Адреса: ул. Марксова бр.37
Тел: 048 415008

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - РАДОВИШ

 
Адреса: ул. Маршал Тито бб Радовиш
Тел: 032 630161

 
 
 

АПТЕКА ЗЕГИН - ШТИП

 
Адреса: ул. Јосиф Ковачев бб Штип
Тел: 032 392666